[Eiran] - Nowa mapa Eiranu

Dział geograficzny - tu możesz zaczerpnąć porady na temat tworzenia map, przedstawić swoje szkice, by poddać je ocenie oraz podyskutować o zawiłych regułach rządzących rzeźbą terenu, klimatem oraz kształtowaniem się granic państw.
Awatar użytkownika
Ptakuba
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

[Eiran] - Nowa mapa Eiranu

Postautor: Ptakuba » czw maja 18, 2017 11:22 am

Obrazek
Obrazek
piwski13
Zbłąkana dusza
Zbłąkana dusza

Re: [Eiran] - Nowa mapa Eiranu

Postautor: piwski13 » pt cze 16, 2017 10:27 pm

Bardzo dobry efekt, mapa wygląda profesjonalnie. W jakim programie mapa była robiona? W jaki sposób? Nasuwa mi się wiele pytań dotyczących wykonania wyżej ukazanej mapy. Jednak by nie przynudzać może poprzestanę na tych dwóch.
Awatar użytkownika
Ptakuba
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Ptakuba » sob cze 17, 2017 4:00 pm

Dzięki za dobre słowo. Używam Photoshopa i tabletu. Istotnym elementem metody było sterowanie grubością pędzla przez nacisk rysika, co daje charakterystyczny efekt tuszowanego konturu. Ponadto było wygodne w wypełnianiu go kolorem, bo wystarczyło mocniej lub lżej dociskać, żeby przechodzić błyskawicznie między dużymi plamami a detalami.

Cały proces był dość długi, bo najpierw robiłem kilka szkiców w różnych formach (lubię w szkicowaniu czasem zupełnie porzucić kontur i rzeźbić w plamie), robiąc w kółko jakieś poprawki.

Te namiastki stref klimatycznych naniosłem poprzez zaznaczenie tego, co już było wypełnione lądem, żeby tylko w obrębie tego malować, a następnie użycie pędzla ze sterowaniem krycia naciskiem. Na koniec wrzuciłem na całość filtr lekko przygaszający kolory i to właściwie tyle.

Najważniejsze było po prostu dość luzackie machanie rysikiem na tablecie, bo przyjąłem sobie, że ta wersja nie musi być bardzo precyzyjnie i poważnie wykonana, stąd właśnie taki efekt naturalnego, nieco nonszalanckiego tuszowania pędzelkiem.
Obrazek
piwski13
Zbłąkana dusza
Zbłąkana dusza

Postautor: piwski13 » sob cze 17, 2017 6:43 pm

To wykonanie ma jedną wadę... a dokładniej dla mnie... ta mapa najzwyczajniej mnie zawstydza, onieśmiela. Powoduje ono że wszelkie mapy wykonane moją ręką, które wcześniej wydawały się znośne teraz wyglądają szczerze mówiąc jak praca niezbyt uzdolnionego trzy latka. Pocieszające jest to że mapa nigdy nie zostanie ukazana szerszej publiczności.
Awatar użytkownika
Ptakuba
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Ptakuba » sob cze 17, 2017 7:54 pm

Po prostu praktykuj i pochłaniaj poradniki. Ja już od lat się bawię ze swoimi mapkami, co jakiś czas uzmysławiając sobie nowe wady, wpadając na kolejne pomysły i ogólnie rzucając sobie jakieś wyzwania - i w sumie na tym to wszystko polega. Osobiście chciałbym to zrobić jeszcze znacznie, znacznie lepiej.

I jeśli nie masz tabletu graficznego, to przemyśl kupno jakiegoś używanego - ja używam zdezelowanego Pentagrama Titana, który już w sklepie kosztował chyba ze dwie stówy, więc na pewno da się coś okazyjnie znaleźć, co nie będzie dużą inwestycją. A zobaczysz, że to otwiera naprawdę szerokie możliwości.
Obrazek
piwski13
Zbłąkana dusza
Zbłąkana dusza

Postautor: piwski13 » sob cze 17, 2017 8:50 pm

Niestety sądzę że brakowało by mi dwóch cech potrzebnych do zrealizowania tego planu po pierwsze samozaparcia by udoskonalać coś takiego jak mapa, może to jakoś dało by się rozwiązać bo projekt nad którym pracuje chcę jednak jak najbardziej to możliwe "dopieścić" to brak drugiej cech, chociaż lepiej chyba napisać umiejętności, to brak umiejętności graficznych, chodzi mi tu zarówno o grafikę komputerową jak i o tą "ołówkową". Jednak biorąc pod uwagę że lepiej idzie mi w ołówkowaniu czegoś na kartce niż w pacy za pomocą myszki, kupno takiego tabletu może rzeczywiście wydać się dobrym rozwiązaniem. Dziękuję za rady... mam nadzieje że uda mi się do nich dostosować.
Awatar użytkownika
Ptakuba
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Ptakuba » sob cze 17, 2017 10:21 pm

Jakbyś chciał konkretniejszego wsparcia, to odzywaj się do mnie najlepiej przez Facebooka. Mógłbym ci zrobić nawet jakiś porządny szkic, który potem już mógłbyś podrasować śmiesznymi metodami, których mnóstwo można w internecie znaleźć. No ale rzeczywiście samozaparcia ci nie dostarczę - dla mnie robienie tego po prostu było zawsze frajdą, do której siadałem od czasu do czasu bo miałem ochotę i pozwalała się trochę odstresować.

Prawda jest taka, że w necie masz mnóstwo mapiarzy fantasy znacznie poważniejszych niż ja, przy których ta moja praca blednie, okazuje się rzeczywiście ledwie błahym rysuneczkiem. Spójrz choćby na mapę Simana tu w temacie obok. Albo zajrzyj na Gildię Kartografów. Do szalonych poziomów można się wyszkolić i chyba każdy ma własną indywidualną metodę, więc na pewno też jak poszukasz, to znajdziesz jakiś własny tryb pracy, który ci przypasuje.

Dla mnie konikiem jest bardziej projekt geografii, niż graficzna jakość mapy i w sumie wypracowałem sobie takie metody, które najlepiej akurat do tego podejścia pasują. Co rzutuje na wyniki i mam wrażenie, że to dopracowanie ogólnych kształtów i układów samych w sobie jest tu kluczowym atutem.
Obrazek
piwski13
Zbłąkana dusza
Zbłąkana dusza

Postautor: piwski13 » sob cze 17, 2017 10:44 pm

Spoiler:
Nie chcę się narzucać więc raczej nie będę prosić o szkice... Jak chyba wspomniałem w powitaniu początkowo była to praca ni informatykę jednak powoli ją udoskonalam, wyżej ukazana mapa pochodzi sprzed jakichś 3 miesięcy, niestety jest estetycznie okropna, zła, fatalna. Na szczęście mapy jako takiej w grze chyba nie będę umieszczał a na pewno nie tej, gdyż jest to mapa całego kontynentu (i wykonana jest raczej dla mnie, jako pewna pomoc przy tworzeniu świata). Cały obszar gry to będzie jedynie skrawek tego jedno księstwo- malusieńkie. Chciał bym uniknąć pewnej pustoty świata więc chyba postaram się zrobić coś gęstego niczym smoła, lub jak kto woli... budyń. Teren raczej mały ale zwarty. Jeszcze raz dziękuję za rady, oraz za podrzuconą stronę gildii kartografów.
Awatar użytkownika
Ptakuba
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Ptakuba » ndz cze 18, 2017 1:43 pm

Mocno przesadzasz z tą "fatalną". Przenieś do odrębnego wątku albo odezwij się przez fb to coś może doradzę.
Obrazek

Wróć do „Pracownia kartografa”